Masaryk - Můj bezprostřední dojem

11. března 2017 v 22:37 | Zakl1nac |  Rádoby recenze
Masaryk. 12 lvů. Nevím jestli zaslouženě, ale... nebylo to špatný. Jo, já vím, to je recenze jak noha. Vteřinku, hned se rozepíšu.Nevím, co je to za trend, ale snad každý historický film musí být podáván retrospektivně. Alexandr. Iron Lady. A teď i Masaryk. Už to není originální a vlastně to diváka pouze mate. Po shlédnutí Železné lady mi v hlavě zůstalo jen to, že měla Alzheimera, válčila o Falklandy a bylo na ni spácháno několik atentátů. Z Masaryka tak zmatený nejsem (asi i díky tomu, že tuhle část české historie docela dobře znám), ale pár menších nesrovnalostí mi v hlavě visí.
Co je třeba ocenit, je fakt, že si film dějiny přikrášlil skutečně jen minimálně (místo úmrtí TGM např.), což není u historických snímků bohužel úplně obvyklé. Na druhé straně, sám za sebe bych některé dějinné vsuvky trošku zestručnil a místo nich ještě více propracoval charakter prezidenta Beneše a jeho vztah s Janem Masarykem. Přiznávám ale, že tady asi právě zapracovala moje znalost událostí, takže to pro mne bylo zbytečné opakování. Pro méně znalého diváka to jistě fungovalo dobře.
Je dobře, že se film nijak moc nepokouší hodnotit Mnichov, omezuje se na označení "hanebná zrada" a to vždy z úst Masaryka nebo jiných zainteresovaných československých politiků. Hlubší analýza by se totiž velmi pravděpodobně zvrhla, jako to obvykle bývá, v planou diskusi "co by kdyby".
Velký dojem na mne ale udělalo ztvárnění titulní role. Jednak kostýmy a masky - Roden je Masarykovi neuvěřitelně podobný. A druhak - celkové vyobrazení syna slavného otce. Vlastně mne ani nikdy nenapadlo se zamýšlet nad tím, jak se musel cítit. Znám některé jeho exilové projevy z BBC, kde vyzývá k boji atd. Ale nikdy mne nenapadlo, jak těžká doba to pro něj musela být - lítal v Londýně od čerta k ďáblu, aby zachránil republiku... a najednou přijde Mnichov. Beneš, člověk, kterému věřil, se ukáže jako někdo, kdo těžce protaktizoval šachovou partii. Československo, Masarykův domov, je fuč. Nezbylo mu prakticky nic. Jenom kabát. V téhle rovině se film skutečně povedl.

Suma sumárum. Technicky nic originálního. Historicky v pořádku. Psychologie postav zvládnutá velmi dobře. Není to film, který by mne vyloženě odpálil z křesla, ale... doporučit můžu.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama